אגרנות כפייתית, איך מתמודדים?

אגרנות כפייתית, איך מתמודדים?
תפריט ניווט

לכל אחד יש חפצים שהוא לא מוכן לזרוק; זאת יכולה להיות בבובת סמרטוטים ישנה, מזכרת מהתיכון, או פשוט דברים שמתכננים למחזר. אבל יש אנשים שחוסר רצון להיפרד מחפץ מסוים הופך לבעיה של ממש. אנשים אלו, המכונים אגרנים כפייתיים, כשמם כן הם – אוגרים חפצים באובססיביות, ומסרבים לזרוק חפצים. פעמים רבות, דירות של אנשים כאלו הופכות לסכנה בריאותית של ממש –  לא רק שכל החדרים בבית מלאים עד אפס מקום בחפצים שיכולים להתמוטט ולקבור תחתיהם את הבעלים, דירות של אגרנים כפייתיים יכולות להפוך למקורות לזיהומים שונים והן נוטות להיות לא הגייניות, בלשון המעטה.

במקרים רבים יש צורך בהתערבות של גורמי מקצוע טיפוליים כדי לטפל בבעיה. במקרים כאלו, פעמים רבות הפעולה של פינוי אגרנות כפייתית מבוצעת תחת צו של בית משפט כאשר במהלך הפינוי עצמו נוכח לפחות בן משפחה אחד או אופוטרופוס ממונה.
פינוי אגרנות כפייתית חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים. משום שמדובר במחלת נפש, יש צורך בידע רב ובהבנה של הסיטואציה על כלל מרכיבה כדי לבצע פעולות פינוי בביתו  סובל מהפרעה זו. חברות מקצועיות העוסקות בתחום הפינוי מחזיקות לרוב צוות מקצועי המתמחה בפרויקטים של פינוי אגרנות כפייתית. צוותים אלו יודעים להיערך למלאכת הפינוי בהתאם, הן בפן הבין-אישי והן בהיבט הטכני. הצוותים מאומנים לפעול בסבלנות ורגישות, ומצוידים בכל אמצעי ההגנה הנדרשים. חשוב לזכור כי בשל העובדה שאגרנים כפייתיים נוהגים לאסוף כמויות גדולות של חפצים, תהליך הפינוי יכול להמשך מספר ימים עד לפינוי כלל תכולת הדירה.

פינוי אגרנות כפייתית מחייב התייחסות מקצועית ואחראית – הרבה יותר ממה שדורש פינוי של דירה רגילה. בדירה רגילה התהליך פשוט: מגיעים, אורזים והולכים. לעומת זאת, פינוי אגרנות כפייתית מחייב שימת דגש על הפן הרגשי, תוך מודעות למצבו הנפשי של האגרן כמו גם השגחה על ההיבטים ההגייניים של הדירה המפונה. לכן, אם יש צורך לפנות את ביתו של אדם הסובל מאגרנות כפייתית, לא מומלץ לא לעשות זאת לבד – חשוב להיעזר בשירותיה של חברה המתמחה בשירותי פינוי.

כתבות נוספות שיכולת לעניין אותך

קבלו הצעת מחיר

גם בימים אלו אנחנו ממשיכות לעבוד, תוך מתן זהירות ובהתאם להנחיות משרד הבריאות. נשמח לשרת גם אותך!

רגע, לאן תלכו?

קבלו הצעת פינוי בבדיקה מהירה